Respekt k porodu ČB
Respekt k porodu ČB
Respekt k porodu ČB

Téma: Kontinuální láskyplná péče

22. 5. – 24. 5. 2015

Dům U Beránka

Informativní festival o těhotenství, porodu, mateřství a rodičovství

Přednášky, workshopy, sdílení a diskuse pro širokou i odbornou veřejnost
v příjemném prostoru v Domě U Beránka www.uberanka.cz


Vstupné:
- jednotlivá přednáška: 150 Kč (rodičovský pár 200 Kč)
- celofestivalové vstupné: 650 Kč (rodičovský pár 750 Kč)
- přednáška MUDr. Judity Hofhanzlové : 200 Kč (není součástí celofestivalové vstupenky)

Rezervace:
zasláním e-mailu na Kajasukdolova@gmail.com se jménem, typem vstupenky a počtem ks
(Pozn. Vstupné na jednotlivou přednášku možno zajistit i před jejím konáním, kapacita místa je však omezena, přednost mají rezervace) Zarezervujte si svou vstupenku včas, kapacita prostoru je omezená. Těšíme se na Vás!


Jako doprovodný program je pro Vás připraveno:
- poradna ohledně kojení
- zdravé občerstvení
- prodej knih, šátků a nosítek
- výstava látkových plen (poradenství)
- možnost focení
- koutek pro děti

„Myslím, že nastal čas, abychom vzaly své porody do vlastních rukou.“
Laura Gutmanová

Program

Pátek 22. 5. 2015

16:00 - 19:00

Zkušenosti z homeopatické praxe

3 hodinový prostor pro Vaše dotazy - homeopatie v těhotenství, při porodu, homeopatické ošetřování kojenců a batolat, očkování, rady ohledně kojení, první příkrmy, jak předcházet dětským nemocem, ...

MUDr. Judita Hofhanzlová

Známá česká lékařka, homeopatka, praktikující celostní přístup, ráda zodpoví Vaše dotazy

www.calendula.cz

Sobota 23. 5. 2015

9:00 - 10:30

Těhotenství, porod ... životní událost

Příliš často slýcháme, co všechno se může stát a čeho všeho bychom se měli ve spojitosti s těhotensvím a porodem bát, až jsem zapomněli, co je normální a prospěšné pro nás a naše děti, aby zkušenost s touto životní událostí byla pozitivní.

Povíme si, jak vše probíhá, na co se zaměřit a co nám může pomoci.

Petra Dušková

Po studiu porodní asistence pracovala v Pražské porodnici Krč, v Centru aktivního porodu v Praze na Bulovce a vypomáhala ve Vrchlabské porodnici.

Od roku 2002 působí jako soukromá porodní asistentka provázející ženy těhotenstvím, porodem a šestinedělím.

Je maminkou tří dětí

11:00 - 12:30

Předčasně narozená miminka a psychosociální podpora pro jejich maminky

Představení projektu Mámy pro mámy rodičovské organizace Nedoklubko

Michaela Lískovcová

Hlavní koordinátorka projektu Mámy pro mámy, matka dvou synů (mladší narozen předčasně).

14:00 - 15:30

Prosím, spinkej

Příprava ke klidnějšímu spánku a pohodovému mateřství

Také vás okolí straší, že se nevyspíte?

Projekt ProsímSpinkej.cz Vás zve na přednášku o klidném spánku miminka a přirozeném rodičovství


- Deset největších mýtů o spánku miminek
- Jaké jsou potřeby miminka a jak mu naslouchat
- Spánek miminka a jak mu pomoci lépe usínat
- Co očekávat od spánku miminka
- Jak utišit pláč a neklidné miminko

Lenka Medvecová

Původně jsem vystudovaná novinářka. Spánku dětí se věnuji do hloubky téměř tři roky. Začala jsem se o něj zajímat v době, kdy se mi ve Velké Británii narodila dcerka. Díky jejich nereálným očekáváním od spánku dětí a tlaku okolí jsem se rozhodla přijít na to, jak to s tím dětským spánkem ve skutečnosti je. A jestli skutečně neexistují jiné cesty než jen pro mě nepřijatelný kontrolovaný pláč. Navštěvovala jsem workshopy, na kterých se scházeli spánkoví poradci z celé země, rodiče i různí zdravotníci, kteří pracují s rodinami. Právě tam jsem zjistila, jak jsou metody kontrolovaného pláče, které používají v UK nejčastěji, nefunkční. Rodiče se na workshopy vraceli, že jejich děti nespí. Někteří se navíc stěžovali, že metoda kontrolovaného pláče situaci ještě zhoršila. Můj vnitřní pocit i jejich příklady ze života mě inspirovali k tomu hledat přirozené cesty, jak pomoci dětem ke klidnějšímu spánku. To mě přivedlo k psychologii a antropologii, které dokazují, jak nepřirozené jsou některé mýty, které se u nás šíří o dětském spánku. Rozhodla jsem se, že sesbírám a vymyslím minimálně sto různých přístupů, které nekončí pláčem. Vytvořila jsem stránku www.prosimspinkej.cz a snažím se maminkám přinášet alternativy ke všem těm více či méně plačícím metodám.

Poslední dva roky se věnuji aktivně také osobnímu poradenství s maminkami, které mě neustále motivuje k novým a novým přístupům, jak rodině pomoci bez stresu a pláče. Své vzdělání doplňuji o oblasti, které se spánkem více či méně souvisí. (laktační kurz, lektorský kurz baby masáží, kurz o výživě dětí, používání relaxačních technik při práci s klientem.)

Více na www.prosimspinkej.cz

16:00 - 17:30

Mám jizvu aneb podpora přirozeného porodu po císařském řezu

Co udělat v případě akutního císařského řezu pro podporu maminky a miminka? Jaké vlivy jsou hluboce zásadní a dokáží ovlivnit miminko na celý život? Jak ovlivňuje psychiku dítěte doba poporodní?

Jak eliminovat následky císařského řezu a co udělat pro to, aby další porod mohl být přirozený?

Jak připravit své tělo a mysl na přirozený porod po císařském řezu?

Co všechno ovlivňuje císařský řez a případně špatně se hojící jizvu?

Je tolik otázek, které se váží k tématu CÍSAŘSKÝ ŘEZ. Co všechno řeší ženy, které prožily neplánovaný CS a chtějí znovu otěhotnět? Co všechno lze udělat, aby ženy po CS byly připraveny jak tělesně tak i psychicky na přirozený porod? O tom všem si budeme povídat v tento čas v tomto časovém prostoru. Těším se na vás.

Žaneta Kubešová

DULA, LEKTORKA a TERAPEUTKA

Již od dětství jsem se vlivem své babičky zajímala o to, jak funguje tělo a mysl, jak důležité je propojení psychického a fyzického života v nás.

Tragická událost v mém životě mě přivedla ke studiu psychoterapie, psychosomatiky, fyzioterapie a k alternativnímu lékařství. Za svůj život jsem absolvovala mnoho workshopů, seminářů, různé transformační kurzy, ale ty největší a nejvíce obohacující zkušenosti jsou ty na vlastní kůži prožité. Při své práci propojuji psychickou a fyzickou stránku člověka, protože věřím v rovnováhu mezi psychickým a fyzickým stavem.

LIDSKÉ TĚLO MĚ NEUSTÁLE FASCINUJE SVOU MOUDROSTÍ.

Má praxe ve fyzioterapeutickém centru v Praze mě obohatila o poznání funkcí a souvztažností svalového a pohybového systému těla. Během této praxe jsem mimo jiné absolvovala několik kurzů u MUDr. Richarda Smíška týkající se spirální stabilizace pohybového aparátu. Toto studium mě nadchlo pro velmi vysokou úspěšnost v rámci regenerace opravdu velkého počtu diagnóz.

Od porodu mé dcerky jsem velmi vděčná za mé znalosti z fyzioterapie a psychoterapie, protože díky tomu vám na tomto úžasném festivalu mohu předat informace pomáhající ženám, které se vlivem různých okolností ocitly s jizvou na těle a často i na duši. Fascinují mě regenerační schopnosti lidského těla a souvislosti mezi tělem, duší a myslí. Je úžasné pozorovat, co se děje, když svému tělu nasloucháme a když si ŽENA dovolí být opravdu sama sebou je to tak uzdravující…

18:00 - 19:30

Psychika před porodem a po něm: bio-psycho-sociální pohled

Interaktivní seminář o stavech psychiky (nejen ženy- matky) a jejich širších souvislostech.

Komplikace v prožívání poporodní doby a možné intervence.

Jak lze některým nepříjemným stavům předcházet? Kdy je třeba odborná péče? Jak probíhá léčba? A další související otázky.

Zuzana Hrušková

Mgr. Zuzana Hrušková je psychoterapeutka a lektorka, úzce spolupracuje a Psychosomatickou klinikou a o.s.Dlouhá cesta.

Pracuje s jednotlivci, páry, rodinami a skupinami. Přednáší studentům psychologie, fyzioterapie a medicíny, vede semináře pro rodiče.

Neděle 24. 5. 2015

9:00 - 10:30

Rodíme jako žijeme

Přirozený porod je takový porod, který je v souladu se životem rodiny. Díky tomu přesně víme, co při porodu nastane. Ne vždy jsou ovšem tato tušení vyslovena nahlas, protože nemáme vnitřně ujasněno, jak se k nim v reálném životě postavit.

O své vědomosti nabyté ve výcviku Předporodní přípravy uznávaného regresivního terapeuta Patrika Bálinta se s Vámi podělí porodní babička Mgr. Hanka Brožová.

Hanka Brožová

Mgr. Hanka Brožová je registrovaná porodní asistentka, viceprezidentka UNIPA. V současné době pracuje na částečný úvazek na porodním sále v prachatické porodnici a zároveň působí jako komunitní porodní asistentka v budějovickém Centru zdraví Abelia, kde provádí těhotenské masáže, vede kurzy přípravy k porodu a těhotenskou poradnu.

Zajímá se o přirozené a alternativní metody v porodnictví, které uplatňuje, když doprovází ženy k porodům v Jihočeském kraji.

Více na www.porodni-baba.cz

11:00 - 12:30

Porodní plán a porod v Českém Krumlově

Program přednášky:

1) Statistika porodů Porodnice v ČK za rok 2014 - počet porodů, kolik vaginálních, císařských řezů, konců pánevních, lékařský personál, porodní poranění, rodičky, jejich věk, miminka- jejich váha, pohlaví, nejčastější jména a nejméně častá, porodní asistentky, zajímavosti

2) Porodní plán a jeho nejdůležitější body - protržení vaku blan, užití Oxytocinu u porodu, nástřih hráze, tlačení na břicho, porodní polohy, bonding, ošetření novorozence po porodu, porod placenty.

Dále: příprava k porodu, dotepání pupečníku, rooming, ambulantní porod, nadstandartní pokoj, event. i jiné, pokud stihneme :-)

3) Dotazy a diskuse

Dana Nosková, Martin Neruda

Dana Nosková - Jako porodní asistentka pracuji od roku 1996, v současné době na Gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice v Českém Krumlově na poloviční úvazek.

V roce 2014 jsem se rozhodla částečně věnovat i soukromé praxi, tak jak jsem si vždy přála. Získala jsem Oprávnění k poskytování zdravotních služeb jako soukromá porodní asistentka a prošla úspěšně výběrovým řízením pro spolupráci se zdravotními pojišťovnami. Stala jsem se členkou UNIPA, kde odpovídám v poradně.

Mám za sebou mnoho let praxe a velké množství samostatně odvedených porodů, přesto je ve mně stále hodně pokory a porodnictví mě nepřestává překvapovat.

Více na www.porodniasistentka-noskova.cz

Martin Neruda - Sekundární lékař Nemocnice ČK 0,8 úvazek a 0,2 úvazek v soukromé praxi MUDr. Pechy, absolvent 1. LK UK v Praze

Praxe od r. 1996 - 2005 Nemocnice ČB, 2005 - 2007 Gyncentrum Praha, 2007 - 2008 Nemocnice Jindřichův Hradec, 2008 do současnosti Nemocnice ČK, od roku 2011 - 2014 částečný úvazek v Pronatal repro ČB.

Ženatý 1x, 5 dětí

14:00 - 15:00

Ženy pro ženy

Představení žen nabízejících předporodní, porodní a poporodní péči - láskyplně :-)

Kdo může poskytnout Vám a Vašemu děťátku aromamasaže, kdo poradí s kojením, jaký je rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou, přemýšlíte o zpracování placenty, chcete své dítě už od narození nosit u srdce (nebo-li z břicha na břicho), je nějaká možnost pomoci po porodu např. s chodem domácnosti, ...

Nebojte se zeptat a přijďte se seznámit ... pak si můžete vybrat, která péče a od koho Vám bude nejvíce vyhovovat

Ženy

Zdenka Borovková - laktační poradkyně, dula www.zrozenisezdeniii.cz

Hanka Brožová - porodní asistentka www.porodni-baba.cz

Broňa Hradecká - aromaterapeutka, lektorka dětských masáží, dula www.hradecka-brona.cz

Hanka Kalová - lektorka Vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství www.happymother.cz

Alice Kohlerová - dula

Dana Nosková - porodní asistentka www.porodniasistentka-noskova.cz

Kája Sukdolová - lektorka vázání dětí do šátku, látkovací poradkyně www.kajasukdolova.cz

Eva Vejnarová Štandová - specialistka na zpracování placenty www.placentaprozdravi.cz

Jana Uher - zakladatelka projektu ,,mateřská péče,, Moms and babies www.mamsandbabies.cz

Daniela Zelenková - lektorka jogy pro ženy, těhotenské jogy, hravé jogy pro děti, nově i baby jogy (jogy pro miminka), poradkyně v oblasti zdravé stravy, látkových plen a BKM

16:00 - 18:00

Setkání domarodičů

Setkání těch, kteří již doma rodili, s těmi, kteří se o porodech doma chtějí dozvědět více. Sdílení porodních přání, potřeb a osobních příběhů. Aktuální situace kolem domácích porodů.

Kontakt


  • Místo konání

  • Dům U Beránka
  • Krajinská 35
  • České Budějovice
  • www.uberanka.cz