Respekt k porodu ČB
Respekt k porodu ČB
Respekt k porodu ČB

Porod jako posilující zkušenost

23. 5. – 25. 5. 2014

Dům U Beránka

Informativní festival o těhotenství, porodu, mateřství a rodičovství

Přednášky, workshopy, sdílení a diskuse pro širokou i odbornou veřejnost
v příjemném prostoru v Domě U Beránka www.uberanka.cz


Vstupné:
- jednotlivá přednáška: 100 Kč (rodičovský pár 150 Kč)
- celofestivalové vstupné: 400 Kč (rodičovský pár 450 Kč)
- workshop Lucie Suché Groverové: 350 Kč (není součástí celofestivalové vstupenky)

Rezervace:
zasláním e-mailu na Kajasukdolova@gmail.com se jménem, typem vstupenky a počtem ks
(Pozn. Vstupné na jednotlivou přednášku možno zajistit i před jejím konáním, kapacita místa je však omezena, přednost mají rezervace)

Vyzvednutí:
Rezervované vstupenky je nutno vyzvednout předem v Domě U Beránka
- Po (28.4., 5.5., 12.5., 19.5.): 15 - 18 hod
- St (30.4., 7.5., 14.5., 21.5.): 15 - 18 hod
- Pá (2.5.): 10 - 14 hod
Pokud Vám neyvhovuje ani jeden z uvedených termínů, možno domluvit jiný čas.

Zarezervujte si svou vstupenku včas, kapacita prostoru je omezená. Těšíme se na Vás!


Jako doprovodný program je pro Vás připraveno:
- výstava fotografií Sametový porod
- zdravé občerstvení
- prodej knih a šátků, výstava a prodej látkových plen
- prodej vlněného oblečení http://www.vlneneoblecky.cz
- prodej oblečení pro nošení dětí v šátcích a pro těhotné ženy http://www.angel-wings.cz
- prodejní expozice kosmetiky Nobillis Thilia
- kojící koutek, koutek pro děti

„Myslím, že nastal čas, abychom vzaly své porody do vlastních rukou.“
Laura Gutmanová

Program

Pátek 23. 5. 2014

16:00 - 17:30

Doprovod k porodu jako zdroj síly

Vhodně zvolený doprovod může být pro rodící ženu obrovským zdrojem energie a síly. Na druhou stranu samotný porod může být zdrojem síly a nekonečné inspirace pro onen doprovod. Jaký doprovod tedy zvolit (partnera, dulu, porodní asistentku, kamarádku, maminku atd.), jaké jsou možnosti, výhody, nevýhody a následný přístup v porodnici?

O své zkušenosti se s Vámi podělí porodní babička Mgr. Hanka Brožová.

Na závěr nahlédneme do aktuální problematiky ambulatních porodů, domácích porodů a prostor samozřejmě dostanou také Vaše otázky.

Hanka Brožová

Mgr. Hanka Brožová je registrovaná porodní asistentka, viceprezidenta UNIPA. V současné době pracuje na částečný úvazek na porodním sále v prachatické porodnici a zároveň působí jako komunitní porodní asistentka v budějovickém Centru zdraví Abelia, kde provádí těhotenské masáže, vede kurzy přípravy k porodu a těhotenskou poradnu. Více na www.porodni-baba.cz

Zajímá se o přirozené a alternativní metody v porodnictví, které uplatňuje, když doprovází ženy k porodům v Českých Budějovicích a okolí.

Více na www.porodni-baba.cz

18:00 - 19:30

Jihočeské duly se představují

Přála byste si porodit s laskavou podporou certifikované duly a nemůžete se rozhodnout, kterou oslovit? Pak je pro Vás toto setkání jedinečnou příležitostí, jak jihočeské duly poznat osobně. Mnohé z nich se věnují nejen doprovodům k porodu, ale také aromaterapii, laktačnímu poradenství, masážím aj.

Pozvání přijaly: Andrea Hajná, Broňa Hradecká, Alice Madlen Köhlerová a Alena Tampierová. Vzhledem ke stálé porodní pohotovosti dul se může jejich složení na místě mírně změnit.

Sobota 24. 5. 2012

9:00 - 10:30

Porodní trauma a možnost růstu

Trochu o traumatu

Jak předejít porodnímu traumatu

Proces vyrovnání se s traumatem

Iva Dedeciová

Vystudovala jsem psychologii na FF UK. Prošla jsem kurzem Telefonické krizové intervence, kurzem o traumatu a dokončuji dynamicky orientované psychoterapeutické výcviky.

Ve své praxi se často setkávám s lidmi, kteří prochází obdobím krize. Jsou to situace, sice náročné, ale umožňují změnu a osobní růst. Naplňuje mne být při tom a moci podpořit proces takového zrání. Mám pokoru k vnitřním silám, které člověka vedou k seberealizaci.

Více na www.psychoterapie-cb.cz

11:00 - 12:30

Porod - jako posilující zkušenost

Jak probíhá porod a co se děje po něm? Kdo Vám může pomoci a s čím? Ztratili jsme své přirozené schopnosti? Co je to bonding? Jak pečovat o miminko?

Ivana Königsmarková

Po absolvování nadstavbového studia na KSZŠ v Praze, obor porodní asistentka (dříve ženská sestra) v roce 1974 nastoupila na II. Gynekologicko-porodnickou kliniku VFN v Praze. Vždy se považovala spíše za porodní asistentku než ženskou sestru a pracovala po dobu 20 let převážně na porodnických odděleních. V roce 1992 odjela na dvouměsíční studijní pobyt do Dánska

Aby mohla realizovat i u nás v praxi to, co odpovídalo jejím představám a s čím se běžně setkávala v Dánsku, odešla do soukromé gynekologické ordinace a zároveň jako registrovaná soukromá porodní asistentka připravovala ženy k porodu a cvičila s těhotnými a ženami po porodu. Později přijala nabídku, aby se podílela na přípravě a realizaci Centra aktivního porodu ve FN Bulovka v Praze.

Během své profesionální praxe se zúčastnila množství seminářů a kurzů pro porodní asistentky a mezinárodních konferencí doma i v zahraničí. V současné době je prezidentkou UNIPA (Unie porodních asistentek). V souvislosti se vstupem ČR do EU se podílela na tvorbě srovnatelných podmínek pro výkon povolání a postavení českých porodních asistentek ve společnosti. S tím úzce souvisí také její aktivity legislativní a snaha o to, aby péče o ženu a dítě se i v ČR řídila doporučeními WHO.

13:00 - 14:00

Pizzetky - sukénky pro podporu ženskosti, jemnosti, křehkosti a síly

...aneb "Zrozena jsem v ženském těle a cítím se v něm skvěle."

"JSEM TĚHOTNÁ - JSEM SEXY"

Autorka Michaela Meera představí sukénky ženskosti - Pizzetky. Co ženám napříč věkem i vyznáním přináší. 

Je to vědomě vytvořený nástroj k obrácení pozornosti k sobě, ke svému ženskému tělu.  Pro přijetí, zvědomění i léčení ženských boků a vnitřních orgánů. Pro záři duše v sebe-projevu přes tělo.

Na této akci bude specielně představena řada těhotenských Pizzetek, které vnáší do těhotenství Krásu a důstojnost.

Tyto Pizzetky přišly z několika důvodů: Aby se těhotná žena stále cítila ve svém chrámu-těle Krásná a sexy. Pro navázání kontaktu s miminkem a přijetí své nové role. Pro bezpečí i objetí bříška, které se stává domovem – hnízdem pro miminko. A je tu i vyšší plán, který rozhýbal tuto cestu.

Pizzetky budou na místě k vyzkoušení i zakoupení nejen těhotenské, ale i klasické.

Michaela Meera Bakotová

Inspirátorka, tvořitelka a průvodkyně.

JSEM TU...pro tvoření Srdcem Přítomnosti, které vede k vědoménu obratu a přenastavení starých struktur a systémů.  Ukazovat, že tělo je Boží nástroj, který obýváme. Vědomý pohyb, myšlenka, slovo, čin...to vše přináší Živý projev Svobody. Přes zkušenost mé cesty a transformace předávat živě dálším bytostem. www.pontelavita.cz      www.pizzetky.cz       www.inoubody.cz

Více na www.pontelavita.cz

Více na www.pizzetky.cz

Více na www.inoubody.cz

14:00 - 15:30

Podpora porodu – podpora kojení a rodičovství

Beseda pro všechny, kteří přemýšlí nejen nad svým porodem nebo porodem svojí ženy, ale také nad tím, že chtějí svým dětem poskytnout to nejdůležitější - kojení, jenž v minulosti bylo snadné.

Dnes i díky tomu, jak děti přicházejí na svět, musí ženy hledat hodně podpory i odbornou pomoc, aby mohly své děti dobře a dostatečně dlouho kojit. Na setkání se všemi těší poradkyně při kojení dětí Pavlína Kallusová

Pavlína Kallusová

Jsem maminka tří dětí – dcerky narozené v roce 1996 a dvojčátek – chlapců narozených v roce 2001. Poradenstvím při kojení se zabývám vlastně od těhotenství se svými dvojčátky. V roce 2004 jsem byla vyškolena Laktační Ligou. V létě 2011 jsem se stala certifikovanou poradkyní o.z. Mamila – Slovenská republika. Poradenství se po celých devět let věnuji především u maminek doma, mohu je navštívit již v porodnici.

Všechny souvislosti při kojení a při porodu mě „secvakly“ až při absolvování slovenského kurzu pro „poradkyne pri dojčení“, kde jsem pochopila, co je pro maminku a její dítě nejdůležitější, co je základním kamenem úspěšného kojení a celého vztahu maminky s dítětem. Je to kontakt kůže na kůži a samopřisátí miminka, které při své práci maximálně podporuji. Kontakt dítěte s maminkou kůže na kůži je kompenzační mechanizmus, který funguje kdykoliv po porodu – za pár hodin, dní i měsíců. V tomto kontaktu jsou léčena všechna traumata spojená s mateřstvím. Kontakt kůže na kůži je řešení pro budoucí generace!

Více na www.poradkyneprikojeni.cz

16:00 - 17:30

Vědomá příprava k porodu

Každý porod je jedinečný a především neopakovatelný. Stojí za to se na porod připravit, podle toho, jak kdo cítí. Každá žena potřebuje na své cestě mateřstvím něco jiného.

Vědomá příprava k porodu je o zvědomění priorit, o vědomém zpracování vlastních postojů k porodu, o vnímání vlastní odpovědnosti a o vnímání sama sebe a miminka, ale především je VPP o lásce na tisíc způsobů…

Hanka Kalová

Mgr. Hanka Kalová, lektorka Vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství (2012), se specializacemi Jóga pro těhotné a po porodu a Tanec rodiček a maminek po porodu s miminky. V současné době pečuje o provoz malé Montessori herničky Hvězdička, pro maminky s dětmi do 3 let.

Maminka tří báječných malých dětí. Rodila zatím pokaždé v porodnici, běžným způsobem v Českých Budějovicích (r. 2005), do vody ve Vrchlabí (r. 2009) a porod v minulém roce v Českém Krumlově celý prozpívala. Za všechny své porody a celé porodní a mateřské příběhy je nesmírně vděčná, mimo jiné i proto, že ji dobře připravily na tvorbu kurzů Vědomé přípravy k porodu a na práci s těhotnými maminkami.

Smysluplnou a vědomou přípravu k porodům cítí jako téma na celý život. Není dula, ale v blízké budoucnosti by ráda vědomě doprovázela ženy k porodům, jako žena, jako matka, jako kamarádka… jako tichá vnitřní podpora.

Více na www.happymother.cz

18:00 - 19:30

Tanečne pohybové ladění

Přijďte se naladit na svou vlnu. Prostřednictvím hudby, pohybu, jednoduchých tanečních technik vycházejících z orientálního a afrického tance se můžeme společně přenést z vnějšího světa informací a vztahů do našeho vnitřního prostoru. Můžeme pocítit a procítit kontakt se svým tělem, samy se sebou a tím, co právě teď potřebujeme.

Součástí může být i relaxace, podle aktuální situace a chuti.

Markéta Vosátková

Psycholožka, tanečnice, lektorka vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství se specializací tanec rodiček a tanec po porodu s miminky.

Tanec v mnoha podobách mě fascinuje a baví. V patnácti jsem objevila orientální tanec a od té doby sbírám zkušenosti a zážitky s různými styly tance. Stále více mě zajímá propojení pohybu s prožíváním, zvědomování pocitů v těle, posilující focusing (uvědomění opory, spojení se zemí aj.) nebo relaxační techniky.

Ráda se do tance nořím a zažívám radostné plynutí, kdy čas jakoby zmizí.

V budoucnu chci svou práci psycholožky spojit i s prací lektorky a nabízet ženám tanec s přesahem.

Neděle 25. 5. 2014

9:00 - 10:30

Placenta a její posilující role po třetí době porodní

Vaše placenta je vzácný dar od matky přírody pro Vás.

Placenta - strom života. Jaký význam pro Vás může mít po porodu? Prevence baby-blues, podpora hojení a tvorby mléka. Placenta v kapslích, a jiné léčivé produkty, inspirace, praktické rady.

Více na www.placentaprozdravi.cz

Eva Vejnarová Štandová

Jsem Eva, hluboce mne oslovuje Ženství, stále mne překvapuje v mnoha jeho podobách a tvářích. O ženské zdraví, sexualitu, těhotenství, porody a péči o děti se nadšeně zajímám již více než deset let.

Jsem maminkou dvou dětí (2005, 2008 - jejich placenty jsme vrátili Zemi.) Mám zkušenosti s normálními porody, s porody doma, plynulým kojením, s nošením v šátku, s bezplenkovou komunikační metodou,s praktikováním přirozeného plánování rodičovství (tzv. Symptotermální metoda).

Téma placenty a jejího využití pro zdraví intenzivně studuji od začátku roku 2013.

Více na www.placentaprozdravi.cz

11:00 - 12:30

Domácí vzdělávání - nahlédnutí do srdce rodičů

Společné setkání se nad tím, co tvoří skutečný základ rozhodnutí učit děti doma.

Po přenášce je možné vzájemné poznání a propojení podobně smýšlejících rodičů.

Aliana Clarté

Vystudovala DAMU, obor režie-dramaturgie.

Unschoolující matka čtyř dětí.

V současnosti se zabývá zejména tématem otevírání mužského a ženského principu v nás.

Zde inspirativní text Aliany na téma (ne)výchovy dětí: na stránkách Biolenky

13:00 - 18:00

Workshop na téma Prenatální komunikace s děťátkem a Prozpívat se porodem

Nutno se předem přihlásit - kapacita míst omezena!

Lucie: „Když jsem očekávala své první díťě, došlo jednou mezi mnou a partnerem k hádce. I když se celá situace mezi námi vyřešila, stále ve mne zůstával pocit zvláštní tíhy. Napadlo mě nakreslit si miminko. Jen tak. Prostě miminko. Zarazilo mne však, že maluji človíčka se smutným výrazem v obličeji. Dítě si tehdy stáhlo naši hádku na sebe - kresba mi pohla k uvědomění a uvedení chlapečkových pocitů na pravou míru.

Postupně jsem začala tímto způsobem komunikovat více a pravidelněji. Při svém druhém těhotenství jsem zjistila, že lze zakreslit i polohu dítka. Kontrolu lze provést když už je dítě větší osaháním vlastního břicha. Dítě uvnitř vždy rádo spolupracovalo.

Co můžete čekat?
Uvolnění, zastavení se, sebepoznávání, vědomý kontakt s děťátkem prostřednictvím své intuitivní (automatické) kresby. Budete mít prostor myslet na sebe i dítě, vnímat své i jeho pocity a potřeby. Můžete se spojit také se svým vnitřním dítětem.

Jak to bude probíhat?
Budeme malovat pastelkami, pracovat s pocity svými i děťátka. Zaměříme se na některá konkrétní témata, která by mohla negativně ovlivňovat prostřednictvím Vás i Vaše děťátko.

Druhá část workshopu bude zaměřena na téma Prozpívat se porodem. Naše tělo je složeno ze 70% z vody a voda, jak známo, vede zvuk - vibrace třikrát rychleji než vzduch. Znějící hlas vytváří vibrace, které se díky vodě velice rychle šíří celým tělem. Takto se buňky organismu dokáží pomocí hlasu "vyladit" na určitou vibraci, z čehož jasně vyplývá, že zpěvem podporujete svou tělesnou harmonii a rovnováhu.

Nejsem hlasový pedagog ani profesionální zpěvačka a mohu Vás ubezpečit, že jimi nemusíte být ani Vy.

Co, kdy, jak a proč zpívat?
Jak je to s oním tolik známým "Maminko, nekřičte nám tady, rušíte ostatní rodičky"?

Pojďme společně sdílet naše zkušenosti, názory, otázky.... Pojďme společně navrátit důstojnost sobě i nově příchozím.“

Lucie Suchá Groverová

Jsem především člověk, což není samo o sobě málo. Myslím si, že život je krásná jedinečná univerzita, ve které máme neustále možnost na sobě pracovat a posunovat hranice svého lidského potenciálu. Období těhotenství je ideální příležitost k růstu a vývoji všech zúčastněných.

Mé momentální „člověčí“ role jsou: žena, maminka pěti dětí, manželka, partnerka, přítelkyně, dcera, designérka, básnířka, spisovatelka, nezávislá publicistka, propagátorka laskavého a důstojného těhotenství, porodu, rodičovství, lidství, autorka knih Aby porod nebolel.

Porody mých tří posledních dětí jsem celé prozpívala a jsem hluboce přesvědčena o tom, že porod tak, jak nám byl od přírody dán, je bezbolestný proces. Pracuji s intuitivní kresbou a věnuji se regresi do prenatálního období a práci s limbickým otiskem. Tři děti učím doma formou domácího vzdělávání.

Mé další aktivity: Workshop ABY POROD NEBOLEL, Workshop ŽENSKÉ PROBUZENÍ, Promítání filmu Porod jak jej známe a beseda na téma Porod bez bolesti UTOPIE či PŘIROZENOST?

Lucie S.Groverová, 777 135 448 Více na www.sweb.cz/luciegroverova

Kontakt


  • Místo konání

  • Dům U Beránka
  • Krajinská 35
  • České Budějovice
  • www.uberanka.cz